Firmanıza Uygun Konsept Tasarımlar​

Baskı & Renk Ayrımı

Nk Grafik Tasarım Hizmetleri olarak sizlere, matbaa (ofset) baskı renk ayrımı, Tampon Baskı, Serigrafi, Flexo ve Transfer tekniklerini kullanarak firmanızın hangi üründe ve hangi baskı tekniğiyle daha havalı ve kurumsal ürünlerinizi ortaya çıkartıyoruz. 

Ofset Baskı

Ofset Baskı Nedir? Ofset ismi, İngilizcedeki “OFF-SET” kelime kalıbından Türkçeye geçmiştir ve belirli gramaja kadar kağıt ve kağıt benzeri materyal üzerine baskı yapılmasını sağlar. Günümüzde kitap, dergi, gazete, broşür ve kartvizit gibi ürünlerin basımında en çok tercih edilen baskı sistemidir. Özellikle de aynı anda çok sayıda ürün basılabildiği için günlük gazetelerin baskısında tercih edilen yöntem, ofset baskıdır.

Serigrafi Baskı

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının foto film emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Flekso Basko

Fleksografi (kısaca flekso) Baskı, esnek (fleks) baskı kalıbı ile yapılan baskı tekniğidir. Flekso baskı da tipo baskı gibi yüksek baskı tekniğidir. Bu baskıda basılacak iş, kalıbın gövdesinden belli bir yüksekliktedir. Kalıp (klişe) esnek olduğundan dolayı kolayca bükülebilir. Bu baskı tekniğinde kalıp, kalıp silindirine (çift taraflı bant ile) monte edilir. Mürekkep haznesi mürekkebi Aniloks (tramlı) merdaneye verir. Aniloks merdane, yüksekte kalan kısımlara temas eder ve yüksek yerler mürekkep alır. Kalıp silindiri ile baskı silindiri arasından geçen baskı altı malzemesi üzerine görüntüyü aktarılır.

Tampon Baskı

Tampon baskı ( tampografi olarak da adlandırılır ), 2 boyutlu bir görüntüyü 3 boyutlu bir nesneye aktarabilen bir baskı işlemidir. Bu, klişeden bir silikon tampon aracılığıyla bir alt tabakaya bir görüntünün aktarılmasını içeren bir dolaylı ofset ( gravür ) baskı işlemi kullanılarak gerçekleştirilir . Tampon baskı, medikal, otomotiv, promosyon, giyim ve elektronik nesnelerin yanı sıra aletler, spor malzemeleri ve oyuncaklar dahil olmak üzere birçok endüstride baskısı zor olan ürünler üzerine baskı yapmak için kullanılır. Ayrıca iletken mürekkepler , yapıştırıcılar , boyalar ve yağlayıcılar gibi işlevsel malzemeleri biriktirmek için de kullanılabilir . Mürekkep filmi içindeki hem klişe hem de ped üzerindeki fiziksel değişiklikler, pede yapışması lehine kazınmış görüntü alanını terk etmesine ve daha sonra alt tabakaya yapışması lehine pedden serbest kalmasına izin verir. Silikon pedin benzersiz özellikleri, görüntüyü düz bir düzlemden alıp düz, silindirik, küresel, bileşik açılar, dokular, içbükey veya dışbükey yüzeyler gibi çeşitli yüzeylere aktarmasına olanak tanır. Tampon baskı – https://tr.qaz.wiki/wiki/Pad_printing